Montaj
Linea Pietra Montaj

Line Pietra Doğal Taş Kaplama'nın uygulaması hızlı, basit ve kolaydır. Plaka halinde bulunan diğer döşeme ürünleriyle benzer şekilde uygulanır. Herhangi bir seramik ya da fayans ustası ya da el yatkınlığı olan bir kişi kolaylıkla uygulama yapabilir. 

Alt tabaka için uygun boyutlu mala ile Line Pietra Kaplama plakasının arkasına, ya da uygulama yapılacak yüzeye özel silikon uygulanır ve plaka yerine monte edilir. Plakanın ortasından başlayarak, bir rulo veya el basıncı ile, sıkışmış hava dışa doğru sürülür. 

Line Pietra Doğal Taş Kaplama Islak yüzeyler ve su yalıtımı gerektiren alanlarda kullanılır. Fayans görünümü istendiğinde özel derz ile kullanılarak plakalar arasında boşluk bırakılabilir. 

Linea Pietra Montaj

Uygulamaya başlamadan önce, uygulanacak yüzey temizlenmelidir. Varsa, toz, yağ, yapıştırıcı kalıntısı, gibi maddeler temizlenmeli, gerekirse fırçalama yoluyla söz konusu ortam bu maddelerden arındırılmalıdır. Uygulama esnasında istenildiği takdirde Line Pietra Doğal Taş Kaplama'nın arka yüzeyine zımparalama veya çizme uygulamaları yapılarak montaja hazır hale getirilebilir.  

Kaplanacak alanın hazırlanması ve Line Pietra kaplama plakalarının yerleşimi, doğal taş ya da fayans ile aynıdır. Çalışma alanını uygulama öncesinde hazırlamak önemlidir. Line Pietra Doğal Taş Kaplama'nın montajına başlamadan önce, desenlerin, dokuların ve renklerin düzenlenmesi ve yönlendirilmesi, uygulamada görünümün çok daha güzel olmasını sağlayacaktır. Her plakanın yatay veya dikey, tam olarak yerleştirileceği yere önceden oturtulması tavsiye edilir. Kesmeden önce yerleri belirlemek için yapılacak provada yaprakların numaralandırılması zaman kazandıracaktır. 

Uygulama Yüzeyleri
Linea Pietra Montaj

Line Pietra Kaplama, MDF, HDF levhalar, Styro Foam levhalar, melamin, tuğla, beton bloklar ve döşemeler, harç sıvalı duvarlar, alçıpan, bordex, kontrplak, akrilik veya diğer plastik tabakalara uygulanabilir. Bazı iç ve dış mekan uygulamalarında, delaminasyonu önlemek için genişleme ve daralma aralıkları planlanarak uygulama yapılır. Beton ve duvar yüzeylere yapımdan en az 28 gün sonra uygulanabilir. Hidrostatik basınç koşulları ve buhar iletimi 1,36 kg’ı aşamaz. Bir kalsiyum klorür testi (referans ASTM F1869) kullanarak 24 saatte bir metrekare başına (92,9 m2 başına 1,36 kg) ve tutulan nemin% 2,5'ten az olması gerekir.

2 mm'ye kadar tolerans ile doğal, ayrık pürüzlü bir yüzeye sahip olan Line Pietra Doğal Taş Kaplama ile standart bir incelik elde etmek için, uygulama esnasında ya da uygulama sonrası kuruma esnasında yüzey ile temasta kalan bölgelere basınç, bant ve veya ağırlıklar uygulanabilir. 

Kesme
Linea Pietra Montaj

Linea Pietra geniş cephelerin kaplanması ve düzgün bir görünüm için hızar ya da yatar kullanılarak kesilebilir. Eğrileri kesmek, kaplanılan yere kavis vermek vb. işlemler için metal makas kullanılabilir. Bunlarla birlikte, canavar ya da taşlama cihazları, şerit testere makinaları, veya masa testereler ile kesilebilir. Kesme işlemlerinde elmas bıçak takımları kullanılır. 

Line Pietra Doğal Taş Kaplama işlemesi, piyasada bulunan herhangi bir aletle yapılabilir. Linea Pietra, testere, delme, frezeleme, kesme, bükme, presleme. işlemlerinde kullanılabilir. 

Linea Pietra Doğal Taş Kaplama’nın arka yüzeyindeki  fiberglas bileşimi nedeniyle çalışırken eldiven, gözlük ve toz maskesi kullanılır.

Yapıştırma
Linea Pietra Montaj

Poliüretan esaslı özel silikon yapıştırıcı ince marley tarağı ile uygulanır. Yaklaşık m2 başına 1 kg yapıştırıcı gerekir. Linea Pietra Doğal Taş Kaplama’nın yapışacak kısmında kullanılan yapıştırıcı, özellikle dış cephelerde ve ıslak yüzeylerde boşluk kalmayacak şekilde uygulanmalıdır. Bu sayede kusursuz görünüm ile birlikte iç ve dış cephelerde su yalıtımı sağlanmış olur.

Özel silikon genellikle kaplanacak yüzeye sürülerek uygulama yapılır. İstenilen durumlarda kaplanacak yüzey yerine plakanın arka kısmına sürülerek uygulama yapılabilir. Islak ortamlar için epoksi bazlı yapıştırıcılar kullanılır. Katalizör olmayan (su buharı tipi) sertleştirici yapıştırıcılar kullanılmaz. Aksi takdirde sıvı tabaka oluşur. Gözenekli olmayan malzemeler arasına uygulanırsa yapıştırıcı düzgün yapışmayabilir. Bu sebeple uygulama öncesi yapışacak alanlarda gözenek oluşturmak faydalı olacaktır.